Lomu spēle Folio Livoniae
- Vispārīgs apskats
- Ekonomikas noteikumi
- Noteikumi par vizuālo noformējumu
- Mistikas noteikumi
- Cīņu noteikumi
Mūsu spēle nav vēstures rekonstrukcija, tomēr tās darbība norisinās konkrētā laika periodā. Tādēļ tajā darbosies Noteikumi par tērpiem, kuros tiks ierobežota modernu apģērba detaļu, audumu, laikmetam neatbilstošu ieroču izmantošana. Vienlaikus šie noteikumi nebūs tik stingri, kā vēstures rekonstrukcijas festivālos, piemēram, pilnībā pieļaujama ir piemērotu krāsu kokvilnas vai pusvilnas audumu, kā arī mākslīgās ādas un kažokādu izmantošana.
Svarīga tērpa sastāvdaļa būs t.s. „marķieris”, kas norādīs personāža piederību konkrētai tautai, lai no pirmā acu uzmetiena būtu skaidrs, vai pretī nāk latgalis, lībietis, zemgalis, kursis, sēlis, igaunis, lietuvietis vai krievs.
Spēlētāja tērpu novērtēs reģionālais meistars, sarežģītākos gadījumos – tērpu meistars, taču, ja jums rodas šaubas par savu tērpu vai kādu tā sastāvdaļu, labāk to saskaņot pirms spēles.
Spēlē būs atļauts izmantot tikai mīkstinātos (LARP) ieročus. Galvenās prasības: drošība un atbilstošs izskats (vālei ir jāizskatās pēc koka milnas, nevis pēc plastmasas caurules, kas ir aptīta ar gumiju vai tūrisma tepiķīti un nolīmēta ar skoču). Noteikumiem par pamatu tiks ņemts MG KRAFT izstrādātais ieroču pielaides reglaments, kas līdz šim ir labi strādājis Krievijas spēlēs. Jāpiezīmē, ka vairums rietumos ražoto mīkstināto ieroču saskaņā ar šo reglamentu tiks pielaisti spēlē.
Jāpiezīmē, ka vairums rietumos ražoto mīkstināto ieroču saskaņā ar šo reglamentu tiks pielaisti spēlē.
Ja jums rodas jautājumi par ieroču pielaidi, vēlams iepriekš sazināties ar cīņu meistaru.
Visiem personāžiem, izņemot tehniskos (NPC), būs 1 hits (dzīvības punkts). Papildu hitus dod bruņas un ķivere. Dažādas bruņas un ķiveres dod dažādu papildu hitu skaitu. Bruņas var vilkt vienas virs otrām, vienīgais ierobežojums ir šādu bruņu pieejamība konkrētās tautības un kārtas personāžam.
Visi vienrokas ieroči un bultas noņem vienu hitu, divroku (izņemot šķēpus) – divus hitus. Ieroču īpašības nevar uzlabot, bet ir iespējams iegūt artefaktus – burvju ieročus, kuriem būs speciālas īpašības tikai cīņās ar maģiskajiem NPC personāžiem.
Lai nogalinātu spēles personāžu, pēc tam, kad viņam ir noņemti visi hiti, ir jāizdara vēl viens sitiens, vienlaikus sakot „miris”, „piebeidzu” vai tamlīdzīgu [„dead”].
Ja spēlētājs ir zaudējis bruņu hitus, viņam bruņas ir jānovelk, salabot tās var tikai smēdē. Ja spēlētājs ir zaudējis visus hitus līdz nullei, bet nav piebeigts, viņš var atgūt hitus pie burvjiem, dziedniekiem, zāļu sievām vai ārstiem (rīdzinieki), līdz tam viņš skaitās ievainots un nevar aktīvi piedalīties spēles darbībā – karot, strādāt un skriet.
Kaujas darbību ietvaros tiks modelēta arī cietokšņu ieņemšana. Cietokšņi tiks būvēti saskaņā ar īpašiem noteikumiem, kas nodrošinās kaujas dalībnieku drošību. Notiks arī vienību cīņas, kad mirst nevis pats personāžs, bet viņa „virtuālais cīņu biedrs”. Šādā gadījumā personāžs neiet bojā, bet pēc kāda brīža atkal atgriežas spēlē. Bruņiniekiem, varoņiem un monstriem tiks ieviests divcīņu mehānisms (līdz nāvei vai nē), kas palīdzēs palielināt viņu īpašās iespējas. Spēles pasaulē dzīvo ne tika vienkārši mirstīgie, bet arī mītiskas būtnes un burvju radības.
Katrā lokācijā tiks veikti rituāli (pagānu vai kristiešu), kuru veiksmīgums ietekmēs apmetņu ekonomiskos rādītājus, to sienu izturību, aizsardzību no cilvēkam naidīgām radībām. Rituālus un to efektus vērtē reģionālais meistars, konsultējoties ar mistikas meistaru. Apmetnēs var dzīvot burvji un raganas - gan slepeni, gan atklāti, jo pagāniskajā pasaulē vēl neliesmo inkvizīcijas sārti. Šiem personāžiem var piemist dažādas īpašas spējas vai piederēt burvju priekšmeti; to izmantošanas gadījumā personāžam tiek izsniegta kartīte ar iedarbības aprakstu. To, kā raganas un burvji iegūst savas spējas, zina tikai viņi paši (slēgtie noteikumi).
Tomēr arī parasti cilvēki var iegūt burvju prasmes un artefaktus. Viņi var saņemt Laimas vai Staburadzes svētību (meitenes), piemānīt vai apspēlēt Velnu (Velinu), bet kristieši šādas spējas iegūst ar lūgsnām un gavēņiem. Varoņi un bruņinieki saņem īpašus ieročus no Pērkona vai Kristus priesteriem, atkarībā no savas ticības, jo bez tiem viņi nevarēs uzvarēt šausmīgos briesmoņus, kas prasa īpašas nodevas no apmetnēm.
Svarīga spēles sastāvdaļa būs ekonomika. Spēcīgākie valdnieki vāks nodevas no apmetnēm, priesteri lūgs ziedojumus dieviem, karavadoņi vāks resursus vienību organizēšanai... Mēs plānojam ieviest lauksaimniecības un amatniecības produkcijas ievākšanas modeļus, kas nebūs pārāk grūti atspēlējami, toties dos bonusus tiem, kuri ar to nodarbosies. Aitkopība un vērpšana, graudkopība un malšana, biškopība un vaska izgatavošana, savukārt tirgoņiem – šo preču pārpirkšana un pārdošana – visas šīs nodarbes tiks organiski iekļautas spēlē. Turklāt spēlētāji varēs piedāvāt savus ekonomiskās darbības modeļus, kas iespējamības gadījumā tiks iekļauti spēlē, īpaši, ja tas tiks izdarīts savlaicīgi.
Gadās, ka personāži mirst. Šādā gadījumā viņi nokļūst mirušo zonā (Limbo; предлагаю veļu valstība - как раз владения умерших). Šeit spēlētājs atpūšas, izvēlas jaunu personāžu, saskaņo to ar meistariem un atgriežas spēlē. Mirušo zonā spēlētājs pavada trīs (divas?) stundas. Šo laiku var saīsināt, atspēlējot NPC vai citādi palīdzot meistariem.
Spēlētāji, kas ir gājuši bojā kā vienības biedri, atpūšas tikai stundu un atgriežas spēlē kā vecie personāži. Raganas un burvji mirst un atgriežas spēlē saskaņā ar īpašiem (slēgtiem) noteikumiem. NPC personāži tiek palaisti spēlē un atsaukti no tās atbilstoši meistaru grupas vajadzībām.
1. Vispārīgie noteikumi
Visiem spēles dalībniekiem spēles laikā ir jābūt ģērbtiem spēles tērpos. Izņēmums – spēlētāji, kas ierodas spēlē un dodas uz savu nometni, uz meistaru nometni, dodas prom no spēles poligona, kā arī ārkārtas situācijās. Spēlētājs var nevalkāt spēles tērpu ārpusspēles teritorijā.
Spēles tērpam jābūt atbilstošam personāža tautībai un sociālajam stāvoklim.
Ideālā gadījumā meistari priecāsies redzēt precīzus 13. gs. tērpu atdarinājumus, taču pieņemams ir „3 metru” princips – 3 m attālumā cilvēkam jābūt atpazīstamam kā konkrētas tautas un sociālā slāņa pārstāvim. Par skaistu, lomai atbilstošu tērpu spēlētājs var iegūt dažādus bonusus.
Džinsa bikses, apģērbi ar apdruku, luminiscējošas krāsas, gumijas zābaki, armijas zābaki NAV UN NETIKS UZSKATĪTI par spēles tērpu.
Apģērbā ieteicams izmantot dabīgus audumus (linu, vilnu, zīdu), bet ir atļauti audumi, kas tikai atgādina dabīgos. Aizliegts izmantot sintētiski košas krāsas. Ja izmantojat austās jostas, ieteicams izvairīties no platajām, rakstainajām jostām (piem. Lielvārdes jostas). Tāpat nederēs arī etnogrāfiskais tautastērps ar svītrainiem brunčiem, izšūtām blūzēm un krāsainu zīļu vainagiem sievietēm un pogājamiem, gariem svārkiem, vestēm un gardibenēm vīriešiem.
2. Dažādu tautu tērpi
Spēlētāji dalās divās grupās – nosacīti vietējos iedzīvotājos (līvi, latgaļi, zemgaļi, lietuvieši, igauņi, krievi) un ieceļotājos (nosacīti vācieši, būtībā Rietumeiropas iedzīvotāji).
2.2. Vietējie iedzīvotāji
Pamatapģērbs visiem vietējiem iedzīvotājiem ir vienāds. Kārtu atšķirības ir redzamas auduma kvalitātē, krāsās, rotu daudzumā.
Vīriešiem tas ir pelēks vai balts krekls, bikses, apavi (pastalas vai zābaki), ādas vai austa josta. Ieteicams vamzis, cepure, kājauti, zeķes un apmetnis.
Sievietēm pamatapģērbs –pelēks vai balts krekls apmēram līdz pusstilbam, brunči (atkarībā no tautības apliekamie vai uz pleciem spraužamie), josta, apavi (pastalas vai īsi zābaciņi). Ieteicams vamzis (jaka), villaine, kājauti, zeķes.
Turīgie personāži noteikti valkā rotas - saktas, gredzenus, sievietes - krelles.
2.3. Eiropas ieceļotāji
Pamatapģērbs visām kārtām ir vienāds. Atšķiras auduma kvalitāte, izmantojamās krāsas, rotu un kažokādu esamība.
Šajā laikā viss rietumeiropiešu apģērbs bija brīvi krītošs. Jo bagātāks cilvēks, jo košākas krāsas un garāku apģērbu viņš varēja atļauties. Ja apģērbs bija oderēts, odere ir kontrastējošā krāsā.
Obligāts noteikums ir jostas un galvassegas, bet tām parādīties sabiedriskās vietās bija nepieklājīgi.
Ieteicam atcerēties par tādiem derīgiem un noskaņu veidojošiem aksesuāriem kā rožukroņi, naži, maciņi utt..
Vīriešu tērps
Vīrieši valkā brīvu kreklu, šosas, cepurīti, brīvi krītošu tuniku, ādas jostu, kurpes vai zābakus. Ieteicama arī cepure vai kapuce „huds”, apmetnis. Turīgie personāži noteikti valkā rotas – gredzenus, dažādas saktas.
Kas tas ir un kā izskatās
Bre – (apakšbikses). Baltas. Jostasvietā tiek sasietas ar aukliņu vai jostu. Spēlē tās nav obligātas, ja zem pārējā apģērba tās nevar redzēt.
Šosas (garas zeķes). Tiek piesietas pie bre vai atsevišķas jostas.
Cepurīte (aubīte). Balta.
Kamiza, šemiza (krekls) Tunikas piegriezuma krekls. Sniedzas līdz augšstilbu vidusdaļai un aizsedz bre un šosu augšpusi. Balts.
Kota – apakšējais apģērbs (var būt vienīgais), parasti garumā apmēram līdz ceļgalam.
Sjurko, sjurkota – „virskota” - virsējais apģērbs, ļoti bieži bez piedurknēm, ar apaļu kakla izgriezumu, garāks par kotu. Piegrieztne līdzīga, kā kotai. Parasti oderēta. Piedurknes, ja tās ir, var būt piešūtas tikai mugurdaļā. Bieži tiek valkāta kā goda, ceremoniālais tērps. Vienlaikus arī kā karavīra tērps.
Kapuce (huds) Valkā gan vīrieši, gan sievietes.
Apmetnis Pussaules griezums, garums līdz potītēm vai līdz zemei, var būt oderēts. Valkā gan vīrieši, gan sievietes.
Apavi (visām kārtām, gan vīriešiem, gan sievietēm)
Kārtas:
Vienkāršā tauta, amatnieki, zemnieki, kalpi
- krekls (lins)
- šosas (lins, vilna)
- cepurīte (lins)
- kota, apmēram līdz ceļiem (lins, vilna)
- ādas josta
- apavi (kurpes vai īsi zābaciņi)
Ieteicams
- cepure vai huds (vilna), salmu cepure
- apmetnis (vilna)
Lins - balināts, oderei, ja tāda ir – nebalināts
Vilnas apģērbu krāsas ne pārāk košas – pelēks, brūns, zaļš, sarkanīgs, zils.
Piemēri:
Turīgs pilsētnieks, tirgotājs
Viss tas pats, kas vienkāršajai tautai, plus:
- kotas garums - zem ceļgaliem
- sjurko, garāks par kotu (vilna, odere - lins)
Ieteicams:
- nazis
- maciņš (;āda vai košs audums)
- 1-2 gredzeni, viena sakta
Lins – balināts, oderei, ja tāda ir – citās, ne pārāk košās krāsās.
Vilnas apģērbu krāsas diezgan košas – brūns, zaļš, melns, sarkans, zils, dzeltens. Audumi var būt rūtaini vai svītraini, apģērbs var būt divkrāsains –miparti).
Kota var būt apdarināta ar kontrastējošās krāsas zīda audumu.
Piemēri:
Ļoti bagāts tirgotājs, namsaimnieks, aristokrāts
Viss tas pats, kas turīgajiem pilsētniekiem, bet:
- gan kota, gan sjurko daudz zemāk par ceļiem, var pat līdz potītēm
- kota var būt zīda, apdarināta ar kontrastējošās krāsas zīdu un izšuvumu
- sjukro var būt vilnas vai zīda, ar zīda vai kažokādas oderi
- krāsas – košas, sulīgas (izņemot purpuru, tā ir karaļu krāsa).
- audumi bar būt svītraini vai rakstaini.
Ieteicams:
- josta ar rotājumiem
- rožukronis
- nazis
- maciņš
- 2-4 gredzeni, viena vai vairākas saktas ar „dārgakmeņiem”, var būt metāla kronītis
Piemēri:
Bruņinieks un tā svīta
Viss tas pats, kas turīgam pilsētniekam, bet:
Zobenbrāļu ordeņa brāļi bruņinieki
- obligāti balts sjurko ar sarkanu krustu kreisajā pusē uz krūtīm, un balts apmetnis ar sarkanu krustu un zobenu
- Pēc nolikuma viņam ir vajadzīgs vairogs, zobens, šķēps un vāle (bet nevajag to visu nēsāt vienlaicīgi).
Zobenbrāļu ordeņa kalpojošie brāļi
- obligāti melns vai brūns sjurko ar sarkanu krustu kreisajā pusē uz krūtīm, un pelēks apmetnis ar sarkanu krustu.
Zobenbrāļu ordeņa laicīgie bruņinieki
- laicīgs apģērbs, bet ar nelielu sarkanu ordeņa krustu uz balta heraldiskā vairoga uz bruņām, apģērba un vairoga.
Sieviešu tērps
Sievietes valkā kreklu, brīvu, trapacveida kleitu, precētās dāmas noteikti apsedz galvu ar plīvuru/lakatu, jaunavas var nēsāt metāla vainadziņus. Var nēsāt arī aubīti un kapuci „hudu”, apmetni.
Turīgie personāži noteikti valkā rotas – gredzenus, dažādas saktas.
Šosas. Nedaudz garākas par ceļgaliem, zem ceļiem tiek nostiprinātas ar austu prievīti vai ādas siksniņu ar sprādzi.
Kamiza, šemiza (krekls). Balts lins. Sniedzas apmēram līdz potītēm. Garas piedurknes.
Aubīte – balts lins. Pie tās var piestiprināt plīvuru.
Galvassegas (veils, vimpls, filets)
Kota, šenss – apakšējā (var būt vienīgā) kleita. Piegriezuma ziņā līdzīga vīriešu kotai. Ar garām piedurknēm. Var tikt apjozta ar jostu, pie kuras var karāties maciņš vai rožukronis.
Sjurko - virskleita. Virsējais apģērbs, ļoti bieži bez piedurknēm, ar apaļu kakla izgriezumu. Piegrieztne līdzīga, kā kotai. Parasti oderēta. Piedurknes, ja tās ir, var būt piešūtas tikai mugurdaļā. Šādu sjurko var valkāt kā vienīgo kleitu.
Bagātās dāmas noteikti nēsā rotas - gredzenus, saktas. Jaunavas var nēsāt metāla vainadziņus.
Kārtas:
Vienkāršās tautas pārstāve, zemniece, kalpone
- krekls (lins)
- šosas (lins, vilna)
- aubīte (lins)
- kota, līdz zemei (lins, vilna)
- ādas vai austa josta
- apavi (kurpes vai īsi zābaciņi)
Ieteicams
- huds (vilna) vai salmu cepure
- apmetnis (vilna)
Lins - balināts, oderei, ja tāda ir – nebalināts
Vilnas apģērbu krāsas ne pārāk košas – pelēks, brūns, zaļš, sarkanīgs, zils.
Piemēri:
Turīga pilsētniece, tirgotāja sieva vai meita
Viss tas pats, kas vienkāršajai tautai, plus:
- precētajām plīvurs (balts lins), jaunavām - vainadziņš
- sjurko (vilna, odere - lins)
Ieteicams:
- maciņš (;āda vai košs audums)
- rožukronis
- 1-2 gredzeni, viena sakta
Lins – balināts, oderei, ja tāda ir – citās, ne pārāk košās krāsās.
Vilnas apģērbu krāsas diezgan košas – brūns, zaļš, melns, sarkans, zils, dzeltens. Audumi var būt rūtaini vai svītraini, apģērbs var būt divkrāsains –miparti).
Kota var būt apdarināta ar kontrastējošās krāsas zīda audumu.
Piemēri:
Ļoti bagāta tirgotāja, namsaimnieka sieva/meita, aristokrāte
Viss tas pats, kas turīgajām pilsētniecēm, bet:
- kota var būt zīda, apdarināta ar kontrastējošās krāsas zīdu un izšuvumu
- sjukro var būt vilnas vai zīda, ar zīda vai kažokādas oderi
- plīvurs - zīda
- krāsas – košas, sulīgas (izņemot purpuru, tā ir karaļu krāsa).
- audumi bar būt svītraini vai rakstaini.
Ieteicams:
- rožukronis
- 2-4 gredzeni, viena vai vairākas saktas ar „dārgakmeņiem”, var būt metāla kronītis
Piemēri:
Krievu (novgorodiešu, pleskaviešu, polockiešu utt.) tērpi
Zemnieka/karadraudzes jaunākā karavīra tērps
- krekls (nebalināts vai balināts lins)
- bikses (lins vai vilna) vai šosas (šajā gadījumā kājautus nevajag)
- kājauti (lins vai vilna)
- zeķes (vēlams, adatas pinuma)
- pastalas vai īsi zābaciņi (āda), retāk - zābaki
- cepure (vilna, velta vilna, voiloks, var būt ar atlokiem)
Ieteicams
- apmetnis
- kamzolis (svita) vai kaftans
- aksesuāri – nazis, jostas somiņa, maciņš
Krāsas – ne pārāk spilgtas, pelēka, brūna, zaļa, zila
Piemēri:
Turīga pilsētnieka/tirgotāja/karadraudzes vecākā karavīra tērps
Viss tas pats, kas vienkāršajai tautai, bet
- apavi – drīzāk zābaki
- cepure var būt ar kažokādas apmalīti un/vai izšuvumu
- košākas krāsas, iespējama zīda apdare
- svita ar kontrastējošas krāsas oderi
- nazis, jostas somiņa
- aksesuāri – gredzeni, aproces, kaklariņķi, saktas, jostas rotājumi.
Piemēri:
Bagāta tirgotāja/bajāra/kņaza tērps
Viss tas pats, kas turīgiem pilsētniekiem, bet
- apavi – visdrīzāk košas krāsas zābaki – sarkani, dzelteni
- cepure ar kuplu kažokādas apmalu un/vai un izšuvumu
- audumi koši un dārgi, var izmantot zīdu, tostarp rakstainu, apdare no kontrastējošas krāsas zīda vai kažokādas
- aksesuāri - – daudz un bagātīgi gredzeni, aproces, kaklariņķi, saktas, jostas rotājumi.
Brīvo vīru bruņojums
- cirvis vai šķēps
- atklāta ķivere
- stepēts vamzis
Piemērs
Jaunākās karadraudzes bruņojums
- šķēps, zobens, cirvis
- vairogs, parasti pilienveida, līdz 120 cm
- stepēts vamzis
- bruņukrekls, haubergs
- bruņukrekla pinuma kapuce, koniska ķivere ar barmicu
Piemēri:
Vecākās karadraudzes, bajāru, kņazu bruņojums
- zobens, cirvis, vāle
- vairogs, iespējams, trīsstūrveida
- stepēts vamzis
- bruņukrekls, haubergs, bruņukrekla pinuma šosas, lamelāra (plākšņu) bruņas
- bruņukrekla pinuma kapuce, koniska ķivere ar barmicu, ar masku
Piemēri:
Krievu karadraudzes ierinda
Sieviešu tērps
Zemnieces/kalpones tērps
- apakškrekls (nebalināts vai balināts lins)
- augškrekls (kleita), lins (vasarai), vilna (aukstam laikam vai ziemai)
- apliekamie brunči vai sarafāns, vilna (nav obligāti)
- austa josta
- kājauti (lins vai vilna)
- plīvurs, ko satur lente,
- zeķes, vēlams, adatas pinuma
- pastalas vai zābaciņi
Ieteicams
- apmetnis
- aksesuāri – jotas somiņa, maciņš
Krāsas – ne pārāk spilgtas, pelēka, brūna, zaļa, zila
- rotas – nedaudz vai nemaz
Piemēri:
Turīga pilsētniece, tirgotāja sieva vai meita
Viss tas pats, kas vienkāršajai tautai, bet
- apavi – drīzāk zābaciņi vai kurpītes, var būt izšūtas
- audumi košāki un dārgāki, iespējama zīda apdare, izšuvumi
- nazis, jostas somiņa
- aksesuāri – gredzeni, aproces, kaklariņķi, saktas, stikla krelles, jostas apkalumi, deniņu riņķi.
Piemēri:
Bagāta tirgotāja/bajāra/kņaza sieva vai meita
Viss tas pats, kas turīgajām pilsētniecēm, bet
- audumi koši un dārgi, iespējams zīds, zelta brokāts, kontrastējošas krāsas zīda vai kažokādas apdare
- krekls var būt zīda
- aksesuāri – daudz un bagātīgi gredzeni, aproces, kaklariņķi, saktas, stikla vai pusdārgakmeņu krelles, jostas apkalumi, deniņu riņķi.
- Iespējama vilnas cepurīte ar kažokādas apdari un izšuvumu
Pamatapģērbs visiem vietējiem iedzīvotājiem ir vienāds. Kārtu atšķirības ir redzamas auduma kvalitātē, krāsās, rotu daudzumā.
Vīrieši valkā pelēku vai baltu kreklu, bikses, apavus (pastalas vai zābakus), ādas vai austu jostu. Ieteicams vamzis, cepure, kājauti, zeķes un apmetnis, var būt kapuce „huds” pēc skandināvu parauga.
Sievietēm pamatapģērbs –pelēks vai balts krekls apmēram līdz pusstilbam, brunči (atkarībā no tautības apliekamie vai uz pleciem spraužamie), josta, apavi (pastalas vai īsi zābaciņi). Ieteicams vamzis (jaka), villaine, kājauti, zeķes.
Karstā laikā vīrieši var staigāt vienkārši kreklā un biksēs, bet sievietes - tikai kreklā, kas apsiets ar jostu.
Turīgie personāži noteikti valkā rotas - saktas, gredzenus, sievietes arī krelles.
Vietējie iedzīvotāji linu nekrāso, tas ir sastopams tikai baltā un pelēkā krāsā, vilnu krāso brūnā, sarkanīgā, bagātie – zilā krāsā.
Vīriešu tērpi:
Šai laikā vīriešu tērpi lībiešiem, zemgaļiem un latgaļiem atšķiras visai maz. Lībiešiem nav raksturīgas krekla saktiņas.
Zemnieka/amatnieka/kalpa/vienkāršās tautas pārstāvja tērps
- krekls (nebalināts vai balināts lins)
- bikses (lins vai vilna)
- zeķes (vēlams, adatas pinuma)
- pastalas, reti – īsi zābaciņi (āda)
- ādas vai austa josta
Ieteicams
- kājauti (lins vai vilna)
cepure (vilna) vai huds
- apmetnis
- vamzis
- aksesuāri – nazis, jostas somiņa, maciņš
Krāsas – ne pārāk spilgtas, pelēka, brūna
Rotas- ne vairāk kā viena maza saktiņa, viens gredzens
Latgaļu vamži var būt ar ¾ piedurknēm.
Piemēri:
Turīga zemnieka/pilskalna iedzīvotāja/karavīra tērps
Viss tas pats, kas vienkāršajai tautai, bet:
- krekls drīzāk no balināta lina
- krāsas var būt košākas – brūna, sarkanīga, vamzis var būt zils
- apavi - drīzāk zābaciņi
- josta drīzāk ādas
- vairāk aksesuāru – vairāki gredzeni, vismaz divas saktas – kreklam (izņemot lībiešus) un vamzim, trešā – apmetnim, ja tāds ir, aproces.
- Vamža kakla izgriezumu var rotāt ar krāsainu dziju pīnīti.
Piemēri:
Bagāta karavīra/ķēniņa/vadoņa tērps
Viss tas pats, kas turīgajiem iedzīvotājiem, bet:
- vamzis, cepure un apmetnis, ticamākais, tumši zils
- apavi – zābaciņi vai pusgarie zābaki
- josta ādas, var būt ar apkalumiem
- vairāk aksesuāru – vairāki gredzeni, saktas.
- Vamža kakla izgriezumu un cepures malu var rotāt ar spirālītēm.
Piemēri:
Sieviešu tērpi
Sieviešu tērpi atšķiras vairāk. Latgalietes valkā ap vidukli apliekamus brunčus – vienkāršu, taisnu auduma gabalu, ko sasien ar jostu. Zemgalietes valkā pie pleciem saspraužamus brunčus – divus taisnus auduma gabalus, kam augšpusē piešūtas cilpas, kuras vai nu sasien ar aukliņu, vai sasprauž ar rotadatām ar apaļām galvām. Lībietes arī valkā uz pleciem saspraužamos brunčus, kurus sastiprina ar bruņurupuču saktām.
Sievietes vaļējiem matiem nestaigā, tā dara tikai raganas, kad buras, un dzemdētājas. Visbiežāk sievietes nēsā galvasautus.
Zemnieces/kalpones/vienkāršās tautas pārstāves tērps
- krekls (nebalināts vai balināts lins)
- brunči (lins vai vilna)
- zeķes (vēlams, adatas pinuma)
- pastalas
- austa josta
Ieteicams
- kājauti (lins vai vilna)
- galvasauts (lins)
- villaine
- jaka
- aksesuāri – nazis, jostas somiņa, maciņš
Krāsas – ne pārāk spilgtas, pelēka, brūna
Rotas- ne vairāk kā viena maza saktiņa, viens gredzens.
Var nēsāt aukliņā ievērtas dažas stikla krelles un dažus kauri gliemežvākus.
Zemgalietēm un lībietēm brunči var būt sastiprināti nevis ar rotām, bet ar aukliņām.
Piemēri:
Turīgas zemnieces/pilskalna iedzīvotājas/karavīra sievas/māsas tērps
Viss tas pats, kas vienkāršajai tautai, bet:
- krekls drīzāk no balināta lina
- krāsas var būt košākas, brunči var būt sarkanīgi (ķieģeļkrāsas), villaine - zila
- apavi - drīzāk zābaciņi
- vairāk aksesuāru – vairāki gredzeni, vismaz divas saktas – kreklam un villainei, trešā – jakai, ja tāda ir (izņemot lībietes, tām ir labākajā gadījumā 1 sakta)
- var nēsāt stikla un kauri gliemežvāku krelles
- jakas kakla izgriezumu var rotāt ar krāsainu dziju pīnīti, villaines malas – ar košām dzijas celainītēm vai pīnītēm.
- latgalietēm un zemgalietēm villaiņu bārkstis var būt krāsainas
- zemgalietēm ieteicamas rotadatas, lībietēm -bruņurupuču saktas, var būt bez savienojošām ķēdēm
Piemēri:
Lībietes, zemgalietes:
Latgalietes:
- Latgaļu sievietes (gan precētās, gan neprecētās) var nēsāt auduma vainagus, kas izšūti ar dzeltenām stikla pērlītēm un/vai spirālītēm un/vai mazām alvas podziņām, ar „bizēm” – piekariem aizmugurē.
Valdnieces/bagāta karavīra/vadoņa sievas/meitas
Viss tas pats, kas turīgajiem iedzīvotājiem, bet:
- gan brunči, gan villaine, gan jaka, ticamākais, tumši zila
- apavi – zābaciņi
- var būt vairākas kreļļu un kauri rindas, līdz pat 10 gredzeniem, vairākas saktas.
Zemgalietes:
- villaine var būt rotāta ar krāsainām bārkstīm
- brunčus satur rotadatas ar apaļam galviņām, parasti savienotas ar ķēdēm
- vainagus zemgalietes šai laikā nenēsā
Latgalietes:
- latgalietēm villaines var būt rotātas ar krāsainām bārkstīm un ar sarkanas dzijas izšuvumu; reti- ar dzeltenu stikla pērlīšu šuvumu – tikai rindā gar malu vai mazos trijstūrīšos izkārtotu.
- latgalietēm var būt arī rūtainas villaines – zils ar baltu, vai - tikai ļoti bagātām dāmām – villaine var būt rotāta ar bronzas gredzentiņiem, izkārtotiem trīsstūrīšos gar malām
- Bagātas latgaļu dāmas var nēsāt kaklariņķi ar mēlītēm.
- ļoti bagātas latgalietes var nēsāt metāla vainagu vai platu auduma vainagu, izšūtu ar dzeltenām pērlītēm un/vai spirālītēm un/vai alvas podziņām.
- Var nēsāt aproces (reti – arī spirālaproces)- parasti pārī
Lībietes:
- brunči ir sastiprināti ar bruņurupuču saktām, ko parasti savieno ķēdes, taču spēlē pieļaujams arī, tas tās savieno stikla kreļļu rindas
- var nēsāt aproces (ne spirālaproces), parasti pārī
- Vainagus lībietes nenēsā nemaz/ toties galvasautu var izrotāt ar bronzas smalkām bronzas spirālītēm.
- Kaklā var karināt daudz stikla kreļļu un kauri gliemežvāku.
- Villaiņu stūros var būt krāsaini vilnas pušķi un tās var būt rotātas ar dzeltenu pērlīšu un alvas podziņu rindām.